„Outside the box”

24 stycznia 2015 r.

Bolesław Łucki

Jaka jest prawidłowa odpowiedź na pytanie: po której stronie kubka powinno być ucho?

W pewnych kręgach dużo się mówi o zdolności do nietypowego myślenia, które anglofoni nazywają „outside the box”. Ten rodzaj zdolności nie jest wrodzony, chociaż podobno autyzm, czy jego łagodniejsze formy, powoduje, iż mózg działa inaczej, niż u przeciętnego człowieka.

Jeżeli umiejętność takiego myślenia nie jest naturalną cechą każdego, wychodziłoby na to, że można się tego nauczyć. Kwestia tylko gdzie? W szkole chyba nie, bo program edukacji obywatela przewiduje raczej faszerowanie go wiedzą przefiltrowaną przez aktualnie obowiązujące doktryny/dogmaty. On sam musi później nauczyć się z niej korzystać.

Mniej inteligentnemu szkolna wiedza do niczego się nie przyda. Ambitniejsi wykorzystają ją jako bazę do poszerzania znajomości świata. Czyż jednak nie byłoby korzystniejsze dla całego społeczeństwa, gdyby szkoła, prócz przekazywania niczym nie ograniczonej wiedzy, uczyła dzieci i młodzież twórczego wykorzystywania tej wiedzy? Czyż myślenie „outside the box” (nie mylić z cwaniactwem czy kombinatorstwem) nie miałoby pozytywnego wpływu na rozwój społeczeństwa?

Komentarze | Dodaj

hmmm...

22 stycznia 2015 r.

Bolesław Łucki

gdy ludzie zaczynają być szczęśliwi
tylko dlatego, że żyją, to dobrze jest?
czy źle?

Komentarze | Dodaj

Hmmm...

9 stycznia 2015 r.

Bolesław Łucki

Każdy kawosz powinien mieć w domu ekspres do kawy. Kiedyś, co prawda, w Polsce piło się tzw. zalewajkę - czubata łyżeczka kawy w szklance, zalana wrzątkiem, ale dziś już chyba rzadko kto pamięta tamte czasy. Zalewajka była bardzo łatwym do przygotowania napojem, który zawsze wzbudzał u moich zagranicznych gości zdziwienie, ale w smaku była całkiem niezła. Kawa ekspresowa ma podobny smak (z naciskiem na "podobny") i jej przygotowanie jest równie proste - wsypać kawę, wlać wodę, podstawić kubek i włączyć ekspres. Niby proste. Dlaczego więc zdarza się, że czasem "zapomnę" o jednej z tych czynności? Demencja to czy maniera wielowątkowego funkcjonowania intelektu?

Komentarze | Dodaj

ocena "rzeczywistości"

8 stycznia 2015 r.

Bolesław Łucki

w większości przypadków
obojętność to tylko maska
przykrywająca bezradność

Komentarze | Dodaj

złudne nadzieje?

8 stycznia 2015 r.

Bolesław Łucki

akceptacja swojego losu
rozwiązuje więcej spraw
niż by się na pozór wydawało

Komentarze | Dodaj

Trudne pytania

7 stycznia 2015 r.

Bolesław Łucki

Gdy ktoś zada ci pytanie czy „kochasz” albo czy „wierzysz”, nigdy nie odpowiadaj zdawkowym „tak” albo „nie”. Nikt cię nie zrozumie, bo nikt nie wie czym dla ciebie jest „miłość” i „wiara”.

Komentarze | Dodaj